Övningsjaktprov 13 augusti (dummy)

Vill du träna din hund under provlika former inför kommande starter på B-prov, kolla av hur ni ligger i träningen eller är du nybörjare som är nyfiken på provupplägg under lättsamma former? Då är du varmt välkommen med din anmälan till vårt övningsjaktprov 13 augusti.

Om aktiviteten:
Det här är en träningsdag med ett provupplägg men du får ingen bedömning. Alla deltagare hjälps åt att vara funktionärer åt varandra under dagen. Du behöver inte ha några förkunskaper som funktionär, vi går igenom allt på plats.

Vi har på förhand lagt upp ett NKL prov, men även hundar i andra klasser är välkomna att anmäla sig så gör vi justeringar utifrån anmäld klass. Vi kommer hålla till utanför Umeå, mer info kommer med PM senare.

Löptikar är välkomna men rastar på anvisad plats och startar sist!

Hundens förkunskaper:
Din hund har provat på att apportera dummy (apporteringen behöver inte vara perfekt), den kommer på inkallning och är ej skotträdd. (Är du osäker på hur din hund reagerar vid skott så kan du kontakta mig innan du anmäler).

Endast för Golden klubbens medlemmar.

Sista anmälningsdag: 10/8
Kostnad: 50 kr
Max 12 hundar (blir vi många delar vi upp oss i två grupper)

OBS! först till kvarn gäller!
Anmälan och frågor skickas till angelica.soder@gmail.com
Anmälan ska innehålla:

-Medlemsnummer
-Ditt och hundens namn
-Hundens ålder och kunskapsnivå
-Din tidigare erfarenhet från B-prov
-Vilken klass du vill starta